Ste frustrovaný z pomalého chudnutia? Čo možno robíte zle

Ste frustrovaný z pomalého chudnutia? Čo možno robíte zle

Máte strach postaviť sa na váhu? Ak ju navštevujete príliš často, môže sa stať Vaším najhorším nepriateľom. Premýšľajte o tom: v skutočnosti nie je problémom Vaša hmotnosť. Najväčším problémom je stravovanie a životný štýl, ktoré vedú k priberaniu. Zmeňte svoje správanie a uvidíte, že sa zmení aj Vaša postava. 

Začnite tým, že sa nebudete každý deň vážiť. To, čo jete a robíte v priebehu jedného dňa, sa na Vašom celkovom zdraví odzrkadlí len nepatrne. Na druhej strane, ak niečo robíte pravidelne celé týždne a mesiace, výrazne to ovplyvní Vaše zdravie a úbytok hmotnosti. Vzhľadom k tomu, že hmotnosť zvykne z jedného dňa na druhý kolísať aj o 1-2 kilogramy, nemá zmysel vážiť sa každý deň. Dokonca aj keď chudnete veľmi rýchlym tempom, vždy sa to nakoniec na istý čas zastaví a Vy sa môžete cítiť sklamaný a frustrovaný, pochybujúc o svojich schopnostiach.  

Takže, čo by ste mali robiť, aby ste si udržali štíhlu líniu a zdravý životný štýl? Začnime tým, čo by ste robiť NEMALI! Neexistuje žiadny rýchly recept na okamžité schudnutie, ale ak sa budete vyhýbať týmto nástrahám, mali by ste sa udržať na správnej ceste.

 • Vynechávanie jedál. Keď budete vynechávať jedlá, zvyčajne to vedie k návalu veľkého hladu a následnému prejedaniu. Navyše Vám poklesne hladina cukru v krvi, takže zjete všetko, čo Vám príde do cesty. Doprajte si každý deň 3 hlavné a 3 menšie pokrmy. NIKDY NEVYNECHÁVAJTE RAŇAJKY! 
 • Málo dobrého, hlbokého spánku. Väčšina ľudí si vôbec neuvedomuje, aký dôležitý je spánok pre naše celkové zdravie - a áno, dokonca aj pre chudnutie. Bez dostatočného odpočinku je Váš hormonálny systém vyvedený z rovnováhy a organizmus je pod stresom, takže vylučuje hormóny podporujúce ukladanie tukov. Každú noc preto potrebujete 7 až 8 hodín pokojného spánku.
 • Nedostatok vody. Nedostatok vody (telesných tekutín) spomaľuje metabolizmus, ktorý potom spaľuje oveľa menej kalórií. Bez vody jednoducho nevydávate toľko energie.
 • Stále rovnaký tréningový program.  Vaše telo príde na to, ako efektívne vykonávať pravidelný tréning tak, aby ste pri tom spálili menej kalórií. Preto cviky obmieňajte a nezabúdajte na silový a intervalový tréning. Nech sa len telo potrápi!
 • Konzumovanie tých istých pokrmov každý deň. Toto je veľmi časté. Mnohí z nás majú radi konkrétne pokrmy a pravidelne si dávajú to isté na raňajky, obed aj večeru. Problém je v tom, že náš organizmus takto veľmi spohodlnie, pretože už je naučený, koľko kalórií a aké živiny môže presne očakávať. Preto svoj kalorický príjem každý deň obmieňajte. Ak je Vaším cieľom 2000 kcal denne, prijmite ich raz 1800, na druhý deň 2200, 2000 na tretí a napríklad 1600 na štvrtý deň. Dôležité je, aby to v priebehu niekoľkých dní bolo v priemere 2000 kalórií denne. Pokiaľ si jeden deň doprajete 2400 kcal, Vašu hmotnosť to nijako neovplyvní, ak to však budete robiť celý týždeň, môže to mať negatívne následky.
 • Príliš málo kalórií. Každý si myslí, že čím menej bude jesť, tým viac schudne. Omyl! U väčšiny ľudí spôsobí konzumácia menej ako 1200 kcal denne akurát to, že si organizmus začne myslieť, že hladuje. A tak drasticky spomalí metabolizmus a začne všetku prijatú potravu premieňať na tuk, aby mal v čase najväčšej núdze z čoho čerpať energiu. 
 • Nedostatok živín. Váš jedálniček by ste mali doplniť o super živiny. Dokonca aj konzumácia zdravých jedál už pri súčasných potravinách nestačí. Vaše telo nedokáže vytvárať energiu, budovať svaly, vyrábať enzýmy, červené krvinky, hemoglobín atď. bez dostatočného množstva živín. Mitochondrie (malé bunkové elektrárne) sú značne závislé na nutrientoch, aby mohli spaľovať uhľohydráty a uložené tuky.
 • Konzumácia priveľkého množstva kalórií. Každý má svoj energický rozpočet. Ak ho neustále prekračujete, budete priberať. Je preto dôležité, aby ste poznali jeho hranicu. Poraďte sa s lekárom alebo výživovým poradcom, aby Vám pomohol vypočítať Váš kalorický príjem. Konzumácia menšieho množstva kalórií (nie však príliš) spolu s pravidelným cvičením čoskoro prinesie vytúžené výsledky.
 • Zabúdanie na úpravu energického príjmu po úbytku hmotnosti. Keď už pár kilogramov zhodíte, mali by ste upraviť svoj energický príjem. Ak budete prijímať rovnaké množstvo kalórií ako 10 kíl dozadu, chudnutie sa logicky zastaví. 
 • Stres! Stres uvoľňuje hormóny, ktoré budujú tuk v oblasti brucha. Nájdite spôsoby, ako do svojho života vniesť uvoľnenie. Bavte sa! 
 • Málo cvičenia. Každý potrebuje pohyb. Prispieva nielen k spaľovaniu kalórií, ale tiež detoxifikuje organizmus, núti telo obnovovať sa a vyrába zložky a tkanivá produkujúce väčšie množstvo energie. Ak trpíte morbídnou obezitou, môžete chvíľku chudnúť aj bez toho, aby ste aktívne cvičili. V určitom bode sa to však zastaví a Vy sa budete musieť začať hýbať, aby išli kilá dole.    
 • Chýbajúce nasadenie. Prekáža Vám nadváha tak veľmi, že Vás nič nezastaví pred tým, aby ste sa jej zbavili? Ak však o tom nechcete povedať ani kamarátom alebo ich dokonca požiadať o podporu pri svojom úsilí, potom sa pýtame, či ste na chudnutie skutočne odhodlaný. Je dôležité zveriť sa so svojimi úmyslami rodine a priateľom, aby Vám pomohli posilniť želané správanie a zbytočne Vás neuvádzali do pokušenia zakázanými potravinami. Skutoční priatelia Vám budú chcieť pomôcť a nie sabotovať Vaše úsilie.

Dúfame, že Vám tieto odporúčania pomôžu dostať sa cez ťažké obdobie, keď pri zhadzovaní kíl narazíte na strop a chudnutie sa zastaví. Pravidelne obmieňajte jedlá, príjem kalórií i tréningový program. V niektorých prípadoch potrebujete po pravidelnom cvičení týždeň odpočinku. Ak si doprajete prestávku, možno budete po opätovnom naskočení na vlak potrebovať zvýšiť intenzitu, aby ste znova naštartovali metabolizmus.  

 

Top