Odkiaľ pochádzajú smoothie a ako si ich pripraviť?

Odkiaľ pochádzajú smoothie a ako si ich pripraviť?

Nápoje smoothies pochádzajú z USA, kde ich po prvý raz predstavili verejnosti v roku 1973. Stephen Kuhnau, vynálezca smoothie, prišiel na skvelý spôsob, ako bojovať s cukrovkou a alergiami na potraviny, ktoré ho roky trápili. Začal si vyrábať nápoje z rozmixovaného ovocia a zeleniny a po niekoľkých rokoch sa rozhodol predstaviť tento skvelý nápoj verejnosti. Následne vznikol obchodný reťazec predávajúci smoothies – Smoothie King. Netrvalo dlho a smoothies sa dostali aj do Európy. Samotný názov „smoothie“ sa však používal omnoho skôr pre označenie nápojov z čerstvého ovocia. 

Čo potrebujete na výrobu tohto osviežujúceho nápoja?

Pripravte si niekoľko druhov zeleniny alebo ovocia. Veľmi obľúbené sú smoothie s banánom a jahodami, malinové či ananásové smoothie, ale fantázii sa medze nekladú. Ak si vyberiete sladké ovocie, určite smoothie dodatočne nedosladzujte. V ideálnom prípade sa sladeniu vyhnite úplne. Každé ovocie (aj to najkyslejšie) obsahuje cukor, ale pokiaľ sa Vám smoothie nezdá chutné, môžete ho dosladiť medom alebo zmrzlinou.

Rozmixované ovocie a zelenina by boli veľmi husté a pravdepodobne by ste mali problém ich vypiť, preto sa do mixéra pridáva buď voda, jogurt alebo stopercentná ovocná šťava. Ak sa chcete počas horúceho leta skutočne osviežiť, môžete pridať aj zmrzlinu alebo rozdrvené kúsky ľadu.

Ak máte chuť skôr na zdravé zeleninové smoothie, vyskúšajte paradajky, špenát alebo mrkvu. Nebojte sa skombinovať ovocie so zeleninou, ale v tomto prípade zvoľte radšej väčšie množstvo ovocia a menší pomer zeleniny. Ak sa bojíte riskovať a neviete, aké kombinácie k sebe pasujú, vyberajte na základe toho, ktoré ovocie máte radi.

Nezabudnite pridať vlákninu v podobe orieškov alebo semienok. Veľmi obľúbené sú všetky druhy orieškov, tekvicové, slnečnicové a ľanové semienka a tiež goji, chia semienka alebo kakao.

Pre tých, ktorí radi experimentujú, máme pár tipov:
Hitom posledných dvoch rokov je exotické ovocie z Brazílie s názvom acai, určite ste o ňom už počuli. Ide o tmavé bobuľky, ktoré už celé stáročia využívajú domorodci na zvýšenie energie. Toto zázračné ovocie obsahuje najviac antioxidantov zo všetkých druhov ovocia na svete a skvele pôsobí na zlepšenie imunitného systému. Prečo si nevyrobiť smoothie s acaicom? Môžete vyskúšať recept s acai šťavou. Potrebujete 1 pohár acai šťavy, ½ pohára jahôd, 1 banán, ¼ jogurtu (ideálne vanilkového) a za pohár drveného ľadu. Pridajte ingrediencie do mixéru a do minútky máte skvelé acai smoothie hotové.

Top