Je Váš NutriBlast elixírom zdravia?

Je Váš NutriBlast elixírom zdravia?

Každým dňom stále viac žasneme nad tým, ako naše telo funguje a aký jedinečný je každý z nás. Náš organizmus dokáže prekvapivo žiť pomerne dlho, aj keď dostáva málo výživy. Avšak ak nebudeme zásoby živín v našom tele dopĺňať, postupne sa vyčerpajú.

V prípade, že bunky nášho tela nie sú dostatočne vyživované alebo nemajú žiadne nutričné rezervy, v istej fáze sa dostanú do bodu, kedy nie sú schopné chrániť a regenerovať sa samé. Následkom toho sa začnú meniť na chorobné bunky, ktoré sa ďalej množia. Tie napokon môžu zmutovať až na rakovinové bunky.

Náš imunitný systém je schopný rozpoznať choré alebo zmutované bunky a odstrániť ich. Preto je tak veľmi dôležitá výživa organizmu a správne vstrebávanie živín. Vitamíny, minerály, enzýmy, esenciálne mastné kyseliny, aminokyseliny a antioxidanty sú životne dôležité pre stavbu zdravého tela. Každé tkanivo či kosť v tele, každá chemická látka, ktorú telo produkuje, každá krvinka, každá zložka hormonálneho aj imunitného systému – VŠETKO si vyžaduje potrebnú výživu, aby mohlo správne fungovať. Naše telo predsa nemôže žiť len tak zo vzduchu!

Vidieť deti s dospeláckymi chorobami je dôkazom toho, že ak sú naše nutričné zásoby vyčerpané, choroba sa môže objaviť veľmi rýchlo.

A priznajme si to: bunky nemôžu žiť z hranoliek, cheeseburgerov ani cestovín v omáčke. Telo využíva všetko to, čo zjeme a hľadá v tom makro aj mikroživiny. Medzi makroživiny radíme uhľohydráty, tuky a proteíny a medzi mikroživiny patria vitamíny, minerály, enzýmy, esenciálne mastné kyseliny, aminokyseliny, antioxidanty a ďalšie fytonutrienty.

Moment – makroživiny sú uhľohydráty, tuky a proteíny, ale tie sa predsa nachádzajú aj v spomínaných hranolkách, cheeseburgeroch a cestovinách so syrovou omáčkou, nie? Nuž, v skutočnosti áno, tieto potraviny sú bohaté na makroživiny, avšak majú žalostne málo vitamínov, minerálov, enzýmov, esenciálnych mastných kyselín a antioxidantov, ktoré sú v skutočnosti to, čo chráni a zabezpečuje správne fungovanie buniek v našom organizme.

Pozrime sa na uhľohydráty, tuky a proteíny ako na pohonnú hmotu a súčasť systému, ktorý naše telo zásobuje živinami. Úlohou uhľohydrátov, tukov aj proteínov je poskytnúť organizmu kalórie na vytvorenie energie a tiež doň priniesť vitamíny, minerály, enzýmy, esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty. Tie sú nevyhnutne dôležité pre budovanie zdravého tela, lebo mu dodávajú to, čo potrebuje, aby mohlo „pracovať, stavať aj opravovať“. Každá bunka, ak má dostatočné množstvo živín, má aj potenciál na opravu svojej DNA a teda by mohla „opraviť“ choré bunky opäť na zdravé.

Priemerný dospelý človek má asi 100 biliónov buniek a každá z nich funguje ako samostatné malé mesto. Vau, to si ani nevieme poriadne predstaviť! Každá bunka má svoju vlastnú továreň na energiu (mitochondria) a vlastný systém odvozu a likvidácie odpadu (lymfatický systém). Má tiež svoj obranný systém (imunitný systém), ktorého armády ničia útočníkov a vnútorné hrozby (rakovinové bunky) a má svojich inžinierov a systém pre obnovu, údržbu a opravu. Okrem toho má aj vlastný monitorovací systém (endokrinný), aby dokázala vycítiť, kedy začína ktorákoľvek časť tela potrebovať pomoc a priamy zásah. Robotníkmi sú enzýmy – tie plnia všetky úlohy, ktoré dostanú.

Každá bunka v tele potrebuje veľa vitamínov a minerálov, aby mala dostatok energie. Vyžaduje si vitamíny A, C, D, K2 a z minerálov magnézium, fosfor, bór a stroncium  pre zdravé kosti. Zatiaľ všetkému rozumiete?

Všetky živiny potrebné na budovanie zdravého tela, ochranných a reparačných funkcií si náš organizmus berie z potravy, ktorú prijímame, pričom najbohatšie na výživu sú rastlinné výrobky. Spracovaným a rafinovaným potravinám chýbajú mnohé výživné látky, ktoré naše telo potrebuje. Faktom je, že spracované a rafinované jedlá sú vlastne anti-vyživujúce. Kradnú si potrebné živiny z našich zásob. Štandardná americká strava (tzv. SAD = standard American diet) je jednou z najväčších príčin ochorení a chorôb na celej našej planéte. Tento štýl života koluje po svete a teraz sa ukazuje, že u tých, ktorí ho vedú, sa objavujú alarmujúco vysoké čísla v počte rôznych ochorení.

Nikdy nie je neskoro ozdraviť svoje telo, ak to naozaj chcete. Mnohokrát je dokonca možné zvrátiť ochorenie či daný zdravotný problém práve vďaka vysokonutričnej diéte a väčšej fyzickej aktivite.

Nuž, priatelia, urobte hrubú čiaru za nezdravým životom! Oslávte svoje telo a zdravie tým, že si doprajete poriadne zásoby živín, aby ste si mohli užívať dlhý a zdravý život.

Želáme Vám veľa zdravia!

 

Top