Zázrak menom Goji

Zázrak menom Goji

Goji bobule sú po celé tisícročia známe pre svoje neuveriteľné zdravotné prínosy. Spomínajú sa už v starovekých čínskych medicínskych textoch, ktorých pôvod sa datuje až do obdobia spred 5000 rokov. Ľudia ich odjakživa vynášali do nebies pre ich priaznivé účinky na oči, pečeň a obličky. Navyše sa verí, že zvyšujú “chi” (životnú energiu) tých, ktorí ich konzumujú. 

Vo svojej ranej lekárskej práci (475-221 p.n.l.) Shen Nung Ben Tsao skúmal benefity Goji, ktoré siahali od dopĺňania základných látok až po podporovanie a obnovu životne dôležitých orgánov. Medicínska príručka dynastie Ming (1368-1644 n.l.), známa ako Ben Cao Gang Mu uvádza, že „pravidelné užívanie kustovnice čínskej/Goji bobúľ dokáže regulovať tok životnej energie a zosilniť telesnú konštrukciu, čo môže viesť k dlhovekosti.“  

V nie tak vzdialenej minulosti pôsobil legendárny čínsky bylinkár, majster Li Qing Yuen, o ktorom sa verilo, že sa dožil 252 rokov (1678-1930). Denne konzumoval bobule Goji a jeho príbeh je jedným z najlepšie zdokumentovaných prípadov dlhovekosti v histórii.

Zdravá reputácia bobúľ Goji trvá až dodnes a siaha ďaleko za hranice ich rodnej krajiny. Tieto plody sú jednými z najviac nutrične kompletných prírodných jedál. Obsahujú 18 rozličných aminokyselín – vrátane VŠETKÝCH 8 esenciálnych aminokyselín na potravinovej báze, ktoré si naše telo nedokáže samo vyprodukovať! V Goji nájdete až do 21 stopových minerálov vrátane zinku, železa, medi, vápnika, germánia, selénu a fosforu. Sú najbohatším zdrojom karotenoidov zo všetkých známych jedál na zemi – v jednej porcii dokonca obsahujú viac beta karoténu ako mrkva! Okrem toho sa v nich ukrýva 500-násobné množstvo vitamínu C na jednotku hmotnosti než u pomarančov, čo z nich robí druhý najbohatší zdroj tohto vitamínu na zemi (po bobuliach camu camu). Okrem všetkých týchto úžasných živín sú navyše plné vitamínov B1, B2, B6 a E. 
Ako užívať Goji bobule

Goji sú ideálne na prípravu Nutriblastu, nápoja na chudnutie nahrádzajúceho jedlo. 1/8 šálky tohto prírodného zázraku obsahuje 112 kalórií so 4 gramami bielkovín. Zdá sa to dosť, ale pri prechode na náhradu jedného jedla denne Nutriblastom Vám naozaj prídu vhod.

S 1/8 až ¼ objemu šálky bobúľ Goji bude Váš nápoj o dosť väčší a zároveň obsiahne dostatok kalórií, aby splnil energické požiadavky Vášho tela.    

Keďže sú plody kustovnice čínskej skvelým zdrojom proteínov a extra kalórií, hodia sa najmä do Nutriblastov, ktoré si dávate po tréningu.

Najjednoduchší spôsob, ako ich do nápoja pridať, je namočiť ich na cca 20 minút do vody, aby pred mixovaním zmäkli.

Goji veľmi dobre chutia v kombinácii s kakaom a inými čerstvým bobuľovým ovocím.   

Top