7 skvelých dôvodov, prečo začať jesť avokádo

7 skvelých dôvodov, prečo začať jesť avokádo

Banány, pomaranče, citróny, grapefruity, jablká, mandarínky – iste, všetky sú pre naše zdravie dôležité, ale priznajme si to – po toľkých rokoch pravidelnej konzumácie sme z nich niekedy trochu prejedení, nie? Pokiaľ chcete do svojho každodenného jedálnička začleniť nový, svieži druh ovocia, máme pre vás skvelý tip. Volá sa avokádo a dokáže významne napomôcť vášmu zdraviu. Prečo? Tu je 7 skvelých dôvodov, prečo sa zahryznúť do tohto lahodného ovocia…

 
1. Avokádo vám pomôže zhodiť nadbytočné kilogramy

Ak sa chcete zbaviť nejakých tých neželaných kilečiek navyše, z ovocia je avokádo pravdepodobne tou najlepšou voľbou. Prečo? Pretože obsahuje množstvo vlákniny, ktorá zaplní váš žalúdok a na dlhý čas navodí pocit sýtosti. Vláknina tiež urýchľuje a zefektívňuje trávenie, vďaka čomu spálite ešte viac kalórií.

 
2. Avokádo dokáže znížiť hladinu cholesterolu

Presne tak, avokádo dokáže znížiť hladinu cholesterolu vo vašom tele. Hovoríme samozrejme o zlom cholesterole, nie o tom dobrom – avokádo obsahuje zložky, ktoré sa s ním rýchlo a efektívne vysporiadajú, čím znížia riziko, že budete niekedy trpieť srdcovým ochorením. A keďže je známe, že srdcové choroby spôsobia ročne viac úmrtí ako čokoľvek iné, avokádo je nepochybne najlepším priateľom vášho zdravia!   

 
3. Avokádo pomáha uchovať dobrý zrak

Ďalším skvelým dôvodom, prečo tento vitamínový zázrak zahrnúť do svojho jedálnička, je jeho vysoký obsah karotenoidov. Karotenoidy? A čo má byť? Nuž, tieto špeciálne živiny vás chránia pred ochoreniami očí. Vekom sa náš zrak nevyhnutne zhoršuje, ale práve karotenoidy dokážu tento proces spomaliť.

 
4. Avokádo môže znížiť krvný tlak

Problémy s vysokým krvným tlakom sú súčasťou života miliónov a miliónov ľudí po celom svete. Vysoký krvný tlak by sme nemali brať na ľahkú váhu, pretože môže viesť k vážnym srdcovým a cievnym ochoreniam. Netrápte sa však – avokádo vám aj s týmto dokáže pomôcť. Obsahuje totiž obrovské množstvo horčíka a draslíka, ktoré sú mimoriadne účinné pri liečbe hypertenzie.

 
5. Avokádo udrží váš mozog v dobrom zdraví

Avokádo pomáha zlepšiť cirkuláciu krvi v tele. Pýtate sa, no a čo? Dobrý krvný obeh je mimoriadne dôležitý pre správnu funkciu svalov. Navyše je nevyhnutný pre zdravie vášho mozgu. Ak ho chcete ochrániť pred predčasným starnutím a zároveň zlepšiť svoje kognitívne schopnosti, určite by ste mali avokádo zaradiť do svojho jedálnička! 

 
6. Avokádo dokáže znížiť riziko rakoviny

Rakovina, to je mor moderného sveta. Nielen množstvo úmrtí spôsobených jej rozličnými formami je desivé; milióny vyliečených onkologických pacientov musia kvôli tejto nebezpečnej chorobe drasticky zmeniť svoj život. Takže ako minimalizovať šancu, že ju vôbec niekedy dostanete? Pomocou avokáda! Výskum dokázal, že avokádo vie znížiť riziko vzniku niektorých druhov rakoviny, takže sa s ním spriateľte tak rýchlo, ako sa len dá!     

 
7. Avokádo nabudí váš imunitný systém

Avokádo obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré doslova nakopnú imunitný systém. To samozrejme priaznivo ovplyvní celkovú kvalitu vášho života, keďže sa dokážete vyhnúť väčšine bežných zdravotných problémov, ktorým musí pravidelne čeliť veľa ľudí. Jedno avokádo denne naozaj nahradí lekára!  Navyše sa verí, že zvyšujú “chi” (životnú energiu) tých, ktorí ich konzumujú. 

Vo svojej ranej lekárskej práci (475-221 p.n.l.) Shen Nung Ben Tsao skúmal benefity Goji, ktoré siahali od dopĺňania základných látok až po podporovanie a obnovu životne dôležitých orgánov. Medicínska príručka dynastie Ming (1368-1644 n.l.), známa ako Ben Cao Gang Mu uvádza, že „pravidelné užívanie kustovnice čínskej/Goji bobúľ dokáže regulovať tok životnej energie a zosilniť telesnú konštrukciu, čo môže viesť k dlhovekosti.“  

V nie tak vzdialenej minulosti pôsobil legendárny čínsky bylinkár, majster Li Qing Yuen, o ktorom sa verilo, že sa dožil 252 rokov (1678-1930). Denne konzumoval bobule Goji a jeho príbeh je jedným z najlepšie zdokumentovaných prípadov dlhovekosti v histórii.

Zdravá reputácia bobúľ Goji trvá až dodnes a siaha ďaleko za hranice ich rodnej krajiny. Tieto plody sú jednými z najviac nutrične kompletných prírodných jedál. Obsahujú 18 rozličných aminokyselín – vrátane VŠETKÝCH 8 esenciálnych aminokyselín na potravinovej báze, ktoré si naše telo nedokáže samo vyprodukovať! V Goji nájdete až do 21 stopových minerálov vrátane zinku, železa, medi, vápnika, germánia, selénu a fosforu. Sú najbohatším zdrojom karotenoidov zo všetkých známych jedál na zemi – v jednej porcii dokonca obsahujú viac beta karoténu ako mrkva! Okrem toho sa v nich ukrýva 500-násobné množstvo vitamínu C na jednotku hmotnosti než u pomarančov, čo z nich robí druhý najbohatší zdroj tohto vitamínu na zemi (po bobuliach camu camu). Okrem všetkých týchto úžasných živín sú navyše plné vitamínov B1, B2, B6 a E. 
Ako užívať Goji bobule

Goji sú ideálne na prípravu Nutriblastu, nápoja na chudnutie nahrádzajúceho jedlo. 1/8 šálky tohto prírodného zázraku obsahuje 112 kalórií so 4 gramami bielkovín. Zdá sa to dosť, ale pri prechode na náhradu jedného jedla denne Nutriblastom Vám naozaj prídu vhod.

S 1/8 až ¼ objemu šálky bobúľ Goji bude Váš nápoj o dosť väčší a zároveň obsiahne dostatok kalórií, aby splnil energické požiadavky Vášho tela.    

Keďže sú plody kustovnice čínskej skvelým zdrojom proteínov a extra kalórií, hodia sa najmä do Nutriblastov, ktoré si dávate po tréningu.

Najjednoduchší spôsob, ako ich do nápoja pridať, je namočiť ich na cca 20 minút do vody, aby pred mixovaním zmäkli.

Goji veľmi dobre chutia v kombinácii s kakaom a inými čerstvým bobuľovým ovocím.   

Top